Czym jest Holter EKG i kiedy warto z niego skorzystać?

weronika - doktorekg - doktore (8).jpg

Monitorowanie pracy serca w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości może uratować życie pacjenta. Nie zawsze standardowe badania przeprowadzane w warunkach klinicznych wystarczą, aby dotrzeć do źródła problemu. Jak działa EKG Holter i jakie zaburzenia można wykryć na podstawie wyników badania z jego użyciem?

EKG Holter — jak to działa?

Głównym celem każdego badania ambulatoryjnego EKG jest analiza aktywności elektrycznej serca. Większość tego typu badań monitorujących wykonywana jest w warunkach klinicznych, co nie w każdym przypadku przynosi oczekiwany wynik. Różnego rodzaju arytmie serca mogą występować nieregularnie i tradycyjne badanie może ich nie wykryć.

Używając Holtera EKG, możliwe jest monitorowanie pacjenta poza środowiskiem klinicznym, podczas wykonywania codziennych czynności. Badanie rejestruje wszelkie zaburzenia, które wystąpiły w czasie jego trwania, w tym objawy niedokrwienia serca.

Samo urządzenie to niewielki aparat, który umieszcza się na piersiach pacjenta przy pomocy specjalnego paska. Do urządzenia podpina są elektrody rozmieszczone na ciele. System ten monitoruje pracę serca przez określony czas — zwykle są to 24 godziny.

Kiedy zakłada się Holter?

Wskazania mogą być różne. Zwykle są to podejrzenia zaburzeń rytmu serca u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową, a także ocena objawów, takich jak zawroty głowy, kołatanie serca, duszności, omdlenia czy utraty przytomności. Objawy te mogą wskazywać na problemy kardiologiczne i są podstawą do rozpoczęcia diagnostyki.

Badanie przy pomocy Holtera EKG pomaga wykryć zaburzenia takie jak nadciśnienie oraz niedociśnienie tętnicze krwi, arytmia serca, choroba niedokrwienna i wiele innych nieprawidłowości. Wyniki badania mogą też być pomocne w diagnozowaniu nerwicy.

Holter EKG ma szczególne zastosowanie w przypadkach, gdy niepokojące objawy mają charakter epizodyczny i wykrycie ich podczas krótkiej wizyty w gabinecie lekarskim nie zawsze jest możliwe.

Echo serca czy EKG holter?

Klasyczne badanie EKG nie zawsze jest w stanie wykryć nieprawidłowości w pracy serca, ale zwykle jest to badanie wykonywane w pierwszej kolejności u pacjenta zgłaszającego się do lekarza z objawami takimi jak bóle w klatce piersiowej, zasłabnięcia, omdlenia itp.

W przypadku niektórych chorób, takich jak na przykład arytmia serca, nieprawidłowości nie zawsze udaje się wykryć podczas tradycyjnego badania. W takim przypadku często zaleca się badanie z użyciem Holtera.

Wskazań do wykonania tego badania może być wiele. Decyzję zawsze podejmuje lekarz na podstawie wyników innych badań oraz wywiadu przeprowadzonego z pacjentem.