Noże kuchenne – jak właściwie o nie dbać?

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez solidnych noży. To podstawowe wyposażenie, które używane jest każdego dnia. Na nożach nie warto oszczędzać – te dobrej jakości znacznie ułatwią gotowanie i posłużą przez wiele lat. Pod warunkiem, że będą odpowiednio traktowane. Jak pielęgnować noże kuchenne? O czym pamiętać, a czego unikać?

Jakie noże sprawdzą się najlepiej?

Zakup noży kuchennych to wcale nie takie łatwe zadanie. Wybór jest ogromny, a nie zawsze wiadomo, jakimi kryteriami się kierować. Przeglądając noże, po pierwsze należy upewnić się, że są wykonane z wysokiej klasy stali. Po drugie, istotna jest rączka – musi być wygoda i zapewniać stabilność. Najlepiej wybrać noże renomowanego producenta, polecanego przez innych użytkowników.Wraz z nożami warto wyposażyć się w sprzęt, który pomoże właściwie o nie dbać: ostrzałkę ręczną lub elektryczną. W przeciwnym razie noże za jakiś czas się stępią, nawet troskliwie traktowane.

Regularne dbanie o ostrość – elektryczna ostrzałka do noży

Dawniej popularną opcją była tradycyjna, ręczna ostrzałka do noży. Ta całkiem nieźle radzi sobie z tępymi ostrzami, ostrzenie wymaga jednak sporego nakładu siły i czasu.Alternatywną może być dostępna dziś w niemal każdym sklepie z wyposażeniem kuchennym elektryczna ostrzałka do noży. Ta kosztuje niewiele więcej, a zapewnia znacznie większy komfort. Jest szybsza, wydajniejsza, wygodna w użyciu. Wystarczy kilka minut, by naostrzyć nią wszystkie noże w domu. Sklepy proponują obecnie ogromny wybór elektrycznych ostrzałek do noży.

Pielęgnacja noży kuchennych – czego nie robić

Aby elektryczna ostrzałka do noży była potrzebna jak najrzadziej, warto też dbać o noże na co dzień. Lepiej nie myć ich w zmywarce, a ręcznie, co pozwala na dłużej zachować ostrość. Ważne także, by nie przechowywać ich z innymi przyborami, a oddzielnie, a łatwo się nie stępią.Jak jeszcze dbać o noże kuchenne? Zawsze należy używać ich na desce do krojenia, nigdy na blacie, zwłaszcza kamiennym, który szybko je stępi i konieczne będzie użycie elektrycznej ostrzałki do noży.

Elektryczne ostrzałki do noży dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.