Rezerwa jajnikowa – co to jest i jak się ją ocenia?

Rezerwa jajnikowa – co to jest i jak się ją ocenia?

Istnieje wiele badań, które mogą pomóc określić płodność i prawdopodobieństwo zajścia przez kobietę w ciążę. Wykonują je nie tylko osoby, które mają trudności w tym zakresie, ale również kobiety, które chcą po prostu ustalić, jaki moment będzie na to optymalny. Jednym z najważniejszych badań jest tu ocena rezerwy jajnikowej AMH.

Czym właściwie jest rezerwa jajnikowa?

Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą oocytów, czyli komórek pęcherzykowych w jajnikach, które rozwijają się w pełni już w okresie prenatalnym. Komórki te przekształcają się później w komórki jajkowe. Ich ilość w danym momencie nazywana jest właśnie rezerwą jajnikową.

Rezerwa jajnikowa nie pozostaje taka sama przez całe życie, ale systematycznie się zmniejsza. Najwyższa jest u młodych kobiet, do około 25 roku życia. Później się zmniejsza, by w okresie menopauzy spaść do poziomów niemożliwych do wykrycia.

W jaki sposób możliwe jest ocenienie rezerwy jajnikowej?

Współczesna medycyna oferuje nam kilka metod oceny rezerwy jajnikowej. Najważniejszą z nich jest jednak badanie oceny rezerwy jajnikowej AMH. Polega ono na określeniu poziomu hormonu AMH we krwi kobiety. Hormon ten bierze udział w procesach związanych z dojrzewaniem oocytów i jest obecnie najlepszym znanym wyznacznikiem rezerwy jajnikowej.

W niektórych sytuacjach samo badanie poziomu AMH może okazać się niewystarczające. Wykonuje się wtedy szereg dodatkowych, dokładniejszych badań, włącznie ze specjalistycznym badaniem USG, dzięki któremu możliwe jest zobrazowanie ilości oocytów w jajnikach.

Co oznaczają wyniki badań poziomu AMH?

W przypadku hormonu AMH normy poziomu są zależne przede wszystkim od wieku. Niezależnie od nich poziom AMH we krwi nie wpływa w większym stopniu na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, z wyjątkiem sytuacji, w której jest on tak niski, że w praktyce niemożliwy do oznaczenia.

Ocena rezerwy jajnikowej AMH może jednak powiedzieć wiele na temat tego, z jakim prawdopodobieństwem w danym przypadku powiedzie się zapłodnienie in vitro. Skrajnie niskie i skrajnie wysokie poziomy AMH mogą świadczyć o dodatkowych problemach ze zdrowiem i wymagają dodatkowej konsultacji.