Jak jeść nasturcję?

Mogłoby się wydawać, że nasturcja jest kwiatem wyłącznie ozdobnym. Nic bardziej mylnego! Roślina prezentuje się niezwykle okazale, jednak na specjalną uwagę zasługują jej nieprzeciętne właściwości prozdrowotne. Stosowana systematycznie wzmacnia odporność organizmu, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Nie bez powodu bardzo często staje się ona składnikiem diety kwiatowej.

Historia nasturcji jadalnej

Nasturcja jadalna została odkryta w Peru w XVI wieku. Była ona wykorzystywana do leczenia rozmaitych chorób. Ponadto, roślina stanowiła dopełnienie wielu potraw. Jej pozytywny wpływ na ludzki organizm znany jest od stuleci! Należy jednak wiedzieć, że pierwotna odmiana nieco różni się od tej, którą znana jest obecnie.

Współczesna nasturcja została stworzona przez holenderskich ogrodników. Posiada ona duże (zwykle pomarańczowe) kwiaty oraz długie pędy. Stanowiła luksusową ozdobę europejskich ogrodów. Aktualnie jest ona dostępna dla każdego. W Polsce dostępne są taki odmiany nasturcji, jak: większa, mniejsza, kanaryjska, błękitna, trójbarwna, włóczęga.

Właściwości prozdrowotne nasturcji

Nasturcja właściwości zachęcają do lepszego poznania tej popularnej rośliny. Zawiera ona drogocenne sole mineralne, olejki eteryczne oraz witaminy. Wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwzapalne. To naturalny antybiotyk, dzięki któremu można szybciej wyeliminować wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Nasturcja jadalna może być nie tylko spożywana, ale również aplikowana na skórę. Maseczka z ekstraktem z omawianej rośliny zmniejsza ilość niedoskonałości. Jest niezastąpiona w przypadku obrzęków, liszajów, owrzodzeń i innych. Może okazać się pomocna w przypadku sączących się ran po ugryzieniu.

Nasturcja jadalna w kuchni

Nasturcja właściwości sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się wdrożyć ją do codziennej diety. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Części naziemne mają pikantny smak, więc stanowią świetny dodatek do sałatek, mięs, ryb, zup, przystawek.

Z nasturcji można również przygotować nalewkę czy napar. Roślinę można samodzielnie uprawiać, jednak wiele osób decyduje się na zakup gotowego suszu. Jest to prostsze, a zarazem tańsze rozwiązanie. Nie każdy potrafi hodować kwiaty ozdobne.