Wystrój wnętrz w stylu skandynawskim

Najmodniejszy wystrój wnętrz to obecnie styl skandynawski. Popularny sposób na dekorowanie wnętrz w Szwecji i innych krajach Skandynawii podbił serca w wielu innych europejskich krajach. Co tak naprawdę charakteryzuje styl skandynawski?

Jasne kolory w skandynawskim wystroju wnętrz

Fundamentalne znaczenie dla tego stylu mają kolory wnętrz. W skandynawskich wnętrzach dominuje biel. Ma to swoje powody. Skandynawia to szerokość geograficzna, w której mieszkańcy borykają się z niedoborem naturalnego światła słonecznego. Jasne kolory optycznie rozjaśniają wnętrza domu czy mieszkania, ale także sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe.

Jasne kolory, głównie biel, ale także delikatne pastele, są idealną bazą do budowania charakteru wnętrza odpowiednimi, nawet mocnymi dodatkami. One odpowiadają za klimat pomieszczenia. Łatwo można je wymieniać, gdyż baza jest neutralna i pasuje do wszystkiego.

Naturalne wykończenie – drewniany wystrój wnętrz

Skandynawia słynie z dobrej jakości drzewnego surowca. Wykorzystuje się go do wykańczania wnętrz, zwykle na podłogi, które bywają pokrywane  olejem na biało. Wystrój wnętrz w stylu skandynawskim to także meble wykonane z drewna. Proste formy, klasyczny wygląd to podstawa. Pojedyncze meble o dużej funkcjonalności, często różniące się wyglądem między sobą sprawiają, że przestrzenie nie są zabudowane monolitycznymi meblościankami. Dodają lekkości w odbiorze wnętrza.

Oświetlenie

Z uwagi na wspomniany problem z dostępem w krajach skandynawskich do naturalnego źródła światła, mieszkańcy tego regionu wykorzystują bardzo rozbudowany system oświetlenia. To właśnie ten styl oddziaływuje na polskie gusta najbardziej w kwestii oświetlenia. Polski wystrój wnętrz obecnie nie ogranicza się już do jednej lampy sufitowej i jednej lampki przy biurku. Oświetlenie stanowi wyznacznik stref w domu. Inne lampy pojawiają się w miejscu do spania, zazwyczaj przy łóżku, przy fotelu do czytania, a inne w salonie, gdzie można wypocząć w promieniach delikatnego światła lub spożyć posiłek przy stole w odpowiednim klimacie oświetleniowym.

Minimalizm podstawą skandynawskiego stylu

W stylu skandynawskim próżno szukać mocnego przepychu. Prostota i jednolitość to baza. Dodatki są dobierane wyjątkowo przemyślanie. Wszystkie inne cechy, które określają styl skandynawski mieszczą się w kwestii minimalizmu. Wnętrza są tak klasyczne, że ciężko, by chwilowa moda je przytłoczyła. Takie wnętrza nigdy nie wychodzą z mody. Minimalistyczny wystrój wnętrz zapewnia harmonię i spokój mieszkańców. Kolorowe dodatki nie przytłaczają. Uzupełniają wnętrze, ale nie czynią w nim chaosu. Zarówno meble, jak i wykończenie wnętrz ma prostą formę, dzięki czemu jest ona uniwersalna modowo i funkcjonalnie.