Kolory podstawowym elementem odpowiedzialnym za wystrój wnętrz

Kolory w życiu odgrywają ogromną rolę, także te w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywamy. Wpływają nie tylko na wystrój wnętrz, jego wizualny odbiór, ale przede wszystkim na samopoczucie i nastrój jego mieszkańców. Jakie funkcje pełnią kolory we wnętrzach?

Grupy kolorów we wnętrzach

Kolory, zwłaszcza te na ścianach, można pogrupować na grupy. Podstawą i dobrą bazą do wielokolorowych dodatków są naturalne kolory nawiązujące do kolorów przyrody. Te kolory odzwierciedlają kolor pasku, ziemi, roślin i skał. Wśród nich znajdziemy zieleń, brązy, jasne beże, szarości. Są to barwy neutralne, pasujące do wszystkiego. Najlepiej komponują się z meblami z naturalnego drewna. Wystrój wnętrz w tych kolorach wprowadza do wnętrza harmonię i spokój. Kolejna grupa kolorystyczna to chłodne odcienie kolorystyczne, w których dominują odcienie niebieskiego. Kolor ten kojarzy się z wodą. Wywołuje wrażenie chłodu. Dobrze wpływa na pracę umysłową. Jaśniejsze tony chłodnych kolorów rozjaśnią wnętrza i optycznie powiększą pomieszczenie. Zupełnie odmienną grupą są ciepłe kolory. Wśród nich znajduje się czerwień, ciepłe odcienie żółtego, a także pomarańcz. Intensywne odcienie tych kolorów polecane są do wnętrz w klimacie mocno deszczowym. Poprawiają wówczas nastrój. W dobieraniu tych barw trzeba jednak zachować umiar. Zbytni przesyt łatwo prowadzi do złego samopoczucia. Przebywając długo w pomieszczeniach o intensywnych ciepłych barwach, możemy łatwiej poczuć zmęczenie czy zdenerwowanie.

Podstawowe zasady kolorystyczne wpływające na wystrój wnętrz

Urządzając każde wnętrze należy rozpocząć od ustalenia jego kolorów. Podstawowa zasada mówi, że ciemne kolory wizualnie pomniejszają przestrzeń, zaś jasne ją powiększają. Sufit pomalowany na ciemniejsze kolory będzie wydawał się przytłaczający. Natomiast jego biały kolor z ciemniejszym kolorem ścian sprawi, że będzie wydawał się bardziej oddalony. Kolor mebli ma także znaczenie. W małych pomieszczeniach warto zdecydować się na białe meble w połysku. Od takich idealnie odbija się światło dając wrażenie większej przestrzeni. W takich miejscach mamy szansę na lepsze samopoczucie, mimo niewielkiego metrażu. Efekt ładu i harmonii zapewni dodatkowo biel na ścianach.

Neutralne kolory we wnętrzach

Bazą kolorystyczną, odpowiadającą za wystrój wnętrz, niezależnie od ich przeznaczenia, powinny być kolory neutralne, najlepiej barwy ziemi. Nie dość, że pozwalają one na łatwy wybór dodatków, to jeszcze zapewnią optymalne samopoczucie. Intensywniejsze czy mocno chłodne kolory mogą być uzupełnieniem i stanowić urozmaicenie. Nie należy z nimi przesadzać. Pamiętać trzeba, że jeśli zdecydujemy się na ciepłe kolory, to trudno o dobre ich połączenie z chłodnymi odcieniami.