Rower stacjonarny – jaki wybrać ?

Utrzymanie dobrej formy to bardzo ważna sprawa. Niestety w dobie permanentnego czasu i zabiegania nie każdy ma czas chodzić do klubów fitness i na siłownię.- co wtedy ? Bardzo ciekawą alternatywą jest rower stacjonarny. To urządzenie, które można z łatwością przechowywać w domu, ćwiczyć w niepogodę oraz przed snem, jego cena jest korzystna, a regularne sesje pozwalają utrzymać imponującą kondycję. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o rowerach treningowych, które pomogą wybrać najlepszy model.

Rowery mechaniczne

To pierwsza grupa rowerów. Są najtańsze, gdyż ich ceny rozpoczynają się od 200 do 300 zł. Ich nazwa bierze się od mechanizmu zapewniającego hamowanie. Obciążenie w takich rowerach jest regulowane poprzez fizyczne — mechaniczne elementy. Takie rozwiązanie oprócz niskiej ceny ma też wadę — jest słyszany. Koło zamachowe i moduł hamujący wytwarzają pewne dźwięki, które podczas regularnych treningów mogą być nieco uciążliwe. Rowery mechaniczne to zdecydowanie najlepsza opcja dla osób, które nigdy wcześniej nie trenowały na takim sprzęcie lub robią to rzadko i nie odczują dyskomfortu dźwiękowego.

Rowery magnetyczne

To średnia półka tych urządzeń. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na 2 tysiącach. Mechanizm obciążeniowym pracuje dzięki magnesom, które bezgłośnie regulują stawiany opór. To idealne rozwiązanie dla osób chcących połączyć funkcjonalność i jakość z ceną. Rowery takie są już lepiej wykonane od tych najtańszych, a w zestawach zawierają przydatne akcesoria.

Rowery elektromagnetyczne

Ten typ rowerów stacjonarnych jest najbardziej profesjonalny. Można je spotkać w klubach fitness czy na siłowniach. Mechanizm hamujący jest wykonany z elektromagnesów, które bezdźwięcznie wykonują swoje zadanie. Zakres obciążeń jest dużo większy niż w pozostałych typach, a jego regulacja odbywa się płynnie i szybko za pomocą komputera sterującego. Dzięki Takiemu rozwiązanie nie trzeba co chwile schodzić i ustawiać parametr rocznie tylko wystarczy wgrać program i cieszyć się szybkimi zmianami obciążenia. Kosz takich rowerów zaczyna się jednak od 2 tysięcy, a gore granice mogą być wielokrotnością tej sumy.

Akcesoria

Oprócz samego urządzenia bardzo ważnymi elementami są akcesoria. Zaliczyć do nich możemy pulsometr, licznik prędkości czy programy treningowe. To dzięki nim otrzymujemy informacje co dzieje się z naszym organizmem w trakcie sesji treningowej i możemy odpowiednio nią zarządzać tak, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Podczas zakupu roweru warto sprawdzić, czy w zestawie otrzymamy te elementy — a jeśli nie to dokupić osobno. Z pozoru tak błahe rzeczy, jak uchwyty na wodę czy polki na odtwarzacz muzyki mogą znacząco podnieść komfort treningu.