Pożyczki bez biku: czym są, gdzie ich szukać?

Pożyczki bez biku często szukają osoby, które znajdują się w nie najlepszej sytuacji finansowej. Obecnie zalegają już ze spłatą zobowiązań i wiedzą, że sprawdzenie bazy uniemożliwi im uzyskanie kolejnego finansowania. Dlatego szukają firm, które oferują pożyczki bez BIK. Czym jest taki produkt, gdzie go znaleźć i czy bezpiecznie jest z niego skorzystać? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Pożyczka bez BIK – co to jest?

Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, przed udzieleniem którego, nie jest weryfikowana baza Biura Informacji Kredytowej. W rejestrze znajdują się informacje dotyczące posiadanych przez konkretną osobę zobowiązań finansowych. Bez problemu w BIK można również sprawdzić, czy potencjalny klient spłaca je terminowo.

Dlatego wszystkie banki i firmy pożyczkowe, którym zależy na rozsądnym i bezpiecznym pożyczaniu nie mają w swojej ofercie pożyczek bez biku. Jest to dla nich zbyt duże ryzyko i nie chcą udostępniać pieniędzy osobie, której historii kredytowej nie mogą sprawdzić.

Oczywiście pozytywna historia w BIK nie gwarantuje, że kolejne zobowiązanie zostanie spłacone bez opóźnień. Jednak znacznie zwiększa na to szanse.

Czy pożyczki bez biku są bezpieczne?

Pożyczki bez biku nie wiążą się ze sprawdzeniem w Biurze Informacji Kredytowej, ale nie wykluczają weryfikacji baz biur informacji gospodarczej, takich jak: rejestr dłużników ERIF, BIG Info Monitor czy Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.

W wyżej wymienionych bazach są odnotowywane osoby, które spóźniają się ze spłatą kredytów i pożyczek, ale też domowych rachunków, mandatów czy alimentów. Dlatego jeśli jesteś wpisany do rejestru dłużników, to nawet pożyczka bez biku nie zostanie Ci udzielona.

Warto jednak zaznaczyć, że sprawdzanie bazy BIK jest w Twoim interesie jako pożyczkobiorcy. Jeżeli nie stać Cię na spłatę kolejnego zobowiązania, to po prostu nie otrzymasz pieniędzy. Z kolei, gdy znajdziesz ofertę pożyczki bez BIK, dostaniesz decyzję pozytywną, a później nie będziesz miał z czego spłacać pożyczonych pieniędzy, to może się to skończyć sporymi kłopotami. Jeśli chcesz ich uniknąć, to nie warto korzystać z pożyczek bez biku.

Czy pożyczka bez bik się opłaca?

Wszystkie banki i firmy pożyczkowe stosują zasadę, która brzmi, że im wyższe ryzyko pożyczania, tym wyższe koszty. Dlatego na przykład banki mogą zaoferować większą marżę kredytu osobom pracującym na umowę zlecenie niż tym zatrudnionym na etat. Jest bowiem podwyższone ryzyko, że ci pierwsi stracą pracę i nie będą mieli z czego spłacać zobowiązania.

Jeżeli pożyczkodawca umyślnie nie weryfikuje klienta w bazie BIK, to bierze na siebie wyższe ryzyko. W związku z tym taka pożyczka będzie droższa. Bardziej więc się opłaca złożyć wniosek w firmach, które stosują kompleksową ocenę zdolności do spłaty.

Pożyczka bez bik – dla kogo jest?

Pożyczka bez BIK jest przeznaczona dla osób, których historia kredytowa nie jest idealna, a zanotowane w Biurze Informacji Kredytowej wpisy mogą przekreślić ich szanse na finansowanie.

Warto jednak wiedzieć, że firmy pożyczkowe łaskawiej niż banki patrzą na niewielkie opóźnienia. Dlatego jeśli masz takie na swoim koncie, to mimo wszystko warto złożyć wniosek w firmie, która weryfikuje BIK – będzie taniej i bezpieczniej.

Czy pożyczka bez bik rzeczywiście istnieje?

Pożyczki bez BIK jeszcze kilka lat temu były naprawdę szeroko oferowane. Teraz jednak ich oferta została mocno ograniczona i trzeba się wyjątkowo wysilić, aby znaleźć pożyczkę bez biku. Wynika to z dwóch powodów.

Po pierwsze, zwiększyła się świadomość pożyczkodawców. Bazując na swoich doświadczeniach wiedzą, że udzielenie finansowania klientowi, który ma opóźnienia, w ogóle nie jest opłacalne. Z dużym prawdopodobieństwem nie będzie on spłacał kolejnej raty, a koszty windykacji przewyższą spodziewane zyski.

Po drugie, pandemia i związane z nią obniżenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych sprawiły, że nierzetelne podmioty, które oferowały lichwiarskie warunki były zmuszone zakończyć swoją działalność. Przetrwały tylko te, które mają stabilną pozycję i pożyczają na przejrzystych warunkach.