Wszystko o programach do fakturowania

Wszystko o programach do fakturowania

Każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, zobowiązana jest do ewidencjonowania sprzedanych towarów lub usług za pomocą faktury Vat. Powinny one być wystawione w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, które często lubi się zmieniać. Ręczne wypisywanie faktur to obecnie przeżytek. Nowoczesne firmy stawiają na dobre programy do fakturowania.

Jaki powinien być dobry program do fakturowania?

Podczas wyboru dobrego programowania trzeba przede wszystkim kierować się własną wygodą oraz tym, jakie posiada on narzędzia. Wystawianie faktur powinno przebiegać sprawnie i w sposób jak najprostszy. Bardzo ważne jest, aby taki program do fakturowania miał możliwość automatycznych aktualizacji, tak aby dokumenty były wystawione prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu przedsiębiorca uniknie płacenia kosztownych kar związanych z wypisaniem nieprawidłowych faktur.

Jakie jeszcze funkcje powinien mieć dobry program do wypisywania faktur?

W programie do fakturowania niezwykle istotna jest możliwość tworzenia bazy klientów i ich weryfikowania w KRD, Ministerstwie Finansów i w GUS. Wystarczy wpisać NIP kontrahenta, a reszta danych zostanie pobrana automatycznie. Klient zostanie sprawdzony, a jeśli będzie wszystko w porządku, zostanie on zapisany w bazie stałych klientów.

Program do fakturowania powinien mieć także możliwość automatycznego księgowania faktur do ewidencji podatkowej. Dzięki temu w dokumentach będzie porządek i przejrzystość.

Dodatkowe funkcje przydatne w programach do fakturowania

Przydatną funkcją w dobrym programie do fakturowania będzie możliwość wysyłania faktur bezpośrednio z systemu na konto kontrahenta, robienie przelewów, wysyłanie wezwań do zapłaty. Profesjonalny program powinien mieć także narzędzia potrzebne do analizowania przychodów, sprzedaży i wszystkich innych transakcji związanych z działalnością firmy. Dzięki temu tworzy się także aktualny katalog stanów magazynowych.