Jak przygotować elewację budynku pod montaż drabiny ewakuacyjnej?

Drabina ewakuacyjna to rozwiązanie wymagane w wielu obiektach. Ich celem jest zapewnienie należytego bezpieczeństwa osobom, które przebywają wewnątrz np. podczas pracy. Jako że prawo nakłada obowiązek montażu tego typu drabin na właścicieli budynków, warto pomyśleć o ich montażu już na etapie budowy. Ważnym aspektem montażu jest bowiem właściwe przygotowanie elewacji budynku. Co należy wiedzieć na ten temat i o czym trzeba pamiętać?

Kwestie formalne

Przede wszystkim, zanim przystąpimy do montowania naszej drabiny, powinniśmy pamiętać o tym, że w przypadku istniejących już budynków, prace na wysokościach powyżej 3 metrów, zgodnie z prawem budowlanym, wymagają uprzedniego zgłoszenia. Jeśli z kolei prace odbywają się na trwającej już budowie, nie będą nam potrzebne żadne dodatkowe zgody i pozwolenia — drabina ewakuacyjna może zostać zamontowana.

Projektowanie budynku

Wiele osób decyduje się na montaż drabiny ewakuacyjnej praktycznie chwile przed oddaniem budynku do użytku, by mógł on otrzymać akceptację organów kontrolnych Należy jednak pamiętać, że może to powodować różne problemy w zakresie konstrukcji i samego wykonania. Aby uniknąć tego błędu, dobrze jest pomyśleć o montażu drabiny ewakuacyjnej już na etapie projektowania. To nie tylko znacznie ułatwia prace montażowe, ale przede wszystkim je przyspiesza.

Do może się stać?

Problemem przy montażu drabiny ewakuacyjnej mogą okazać się tzw. mostki termiczne, czyli miejsca w zewnętrznych przegrodach budynku o gorszej izolacyjności termicznej niż znajdujące się obok powierzchnie. Mogą one powstać na skutek zamontowania właśnie drabiny ewakuacyjnej, której stalowe kotwy naruszają warstwę izolacji. Może to w przyszłości skutkować nawet gromadzeniem się wody i rozwojem pleśni w pobliskich obszarach. Uwzględnienie montażu drabiny podczas projektowania, a także zastosowanie nowoczesnych systemów mocowań może zaoszczędzić nam zatem sporo czasu, nerwów i pieniędzy.

Zachowanie dobrej kondycji elewacji jest w perspektywie zaledwie kilku lat dużą oszczędnością i gwarancją bezpieczeństwa oraz komfortu. Można to osiągnąć poprzez właśnie przygotowanie jej do montażu drabiny ewakuacyjnej, jak i również wybór rozwiązań oferowanych przez najlepszych producentów na rynku.