Jak działa alkomat elektrochemiczny?

Jak działa alkomat elektrochemiczny?

W ostatnich latach ogromnym uznaniem cieszą się alkomaty elektrochemiczne. W rzeczywistości każdy kierowca, który nie zachowuje abstynencji powinien posiadać własny alkomat. Wystarczy nawet jeden kieliszek wina, żeby spowodować zagrożenie na drodze lub stracić uprawnienia do kierowania pojazdów. W tym artykule wyjaśnimy, gdzie można kupić alkomat z atestem, a także podpowiemy, czym się cechuje.

Zakup alkomatu

Należy pamiętać, że nawet mała ilość alkoholu we krwi może znacząco opóźniać czas reakcji oraz zdolność koncentracji. Możesz nawet nie wiedzieć, że wciąż jesteś pod wpływem alkoholu. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które często piją alkohol. Może się im wydawać, że są całkowicie trzeźwi, a tak naprawdę będą pijani. Przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić swoją trzeźwość przy pomocy alkomatu. Najlepiej wybierać renomowanych producentów, którzy cieszą się pozytywną opinią i od dłuższego czasu działają na rynku. Każdy powinien bez żadnego problemu znaleźć coś dla siebie, ponieważ wybór alkomatów jest naprawdę bardzo duży. Alkomaty elektrochemiczne pozwalają szybko i łatwo skontrolować stan trzeźwości. Na rynku można znaleźć również alkomaty półprzewodnikowe. Z reguły bardziej dokładne są alkomaty elektrochemiczne. Trzeba wspomnieć, że niektóre leki, nikotyna oraz węglowodory mogą zakłócić pomiar.

Zasada działania urządzenia

Proces utleniania alkoholu związkami chemicznymi odgrywa bardzo ważną rolę w alkomatach elektrochemicznych. Etanol przekształca się w kwas octowy i w tym czasie uwalnia elektrony. W ten właśnie sposób powstaje prąd o bardzo niskim napięciu. Warto mieć świadomość, że wynik badania zależy od wysokości napięcia na potencjale elektrody. Jeśli stężenie alkoholu jest wyższe to automatycznie zwiększa się ilość kwasu octowego, więc też napięcie będzie większe. Jeśli chodzi o alkomaty z sensorem elektrochemicznym to żadne inne substancje niż alkoholu nie mają wpływu na pomiar. Dzięki temu wyniki pomiaru są dużo dokładniejsze. Alkomat elektrochemiczny sprawdzi się doskonale w przypadku palaczy oraz cukrzyków. Dodatkowo tego typu urządzenia są bardziej wytrzymałe od alkomatów półprzewodnikowych. Jeśli chcesz wykorzystywać urządzenie w komercyjny sposób to najlepszym wyborem będzie alkomat elektrochemiczny.