Co to są domy pasywne?

Co to są domy pasywne?

Co to są domy pasywne? Wiele osób zadaje sobie w ostatnim czasie to pytanie. Wszystko oczywiście wynika z faktu tego, że domy pasywne wpisują się w koncepcję zeroemisyjnej gospodarki oraz wpisują się w to, aby płacić jak najmniej za energię elektryczną.

Co to oznacza, że dom jest pasywny?

Jeżeli mówimy o domu pasywnym, to najczęściej mamy na myśli dom, który jeżeli chodzi o zapotrzebowanie energetyczne jest samowystarczalny. Jeżeli chcemy zbudować dom pasywny, to niestety, ale nie ma tutaj jakiejś jednej superkoncepcji, która umożliwia zbudować tego typu dom. Najczęściej jest to po prostu zastosowanie wielu koncepcji jednocześnie.

Jeżeli chcielibyśmy zobaczyć, jak wygląda przykładowy dom pasywny, to możemy zajrzeć na przykład na stronę https://www.multicomfort.pl/, warto jednak nadmienić, że dom pasywny jest to dom, który jest przede wszystkim bardzo dobrze zaizolowany termicznie, posiada własne źródła energii, które są zeroemisyjne (czyli na przykład panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła). Dodatkowo takie domy są od samego początku budowane w taki sposób, aby wykorzystanie energii odnawialnej było w nich jak najbardziej efektywne.

W jaki sposób buduje się domy pasywne?

Jeżeli chcemy zbudować dom pasywny, to zauważymy, że są to najczęściej domy, które są prefabrykowane. Domy prefabrykowane są to najczęściej domy szkieletowe bądź domy drewniane, które są tak naprawdę budowane w fabryce, a na budowę zawozi się już gotowe elementy do zmontowania. Przykłady realizacji takich projektów można ponownie zobaczyć na stronie www.multicomfort.pl.

Jeżeli chodzi o budowę domu pasywnego, to bardzo ważne również jest jego odpowiednie położenie względem stron świata. Chodzi tutaj głównie o to, że na przykład w takim domu, dach musi być skierowany w takim kierunku, aby umieszczone na nim panele fotowoltaiczne, działały jak najdłużej. Podobnie jest na przykład z umiejscowieniem okien.