Jak dostosować łazienkę pod osoby o organicznej ruchomości?

dobra (24).jpg

Przystosowanie łazienki pod osoby z ograniczeniami ruchowymi wymaga przemyślenia wielu aspektów i zapewnienie zarówno maksymalnej wygody użytkowania, jak i maksymalnego bezpieczeństwa. Na co zwracać uwagę przy stosowaniu udogodnień dla osób z ograniczoną sprawnością?

Dodatkowe lub niestandardowe uchwyty do kabiny prysznicowej

Samo wejście do kabiny prysznicowej może być trudne, szczególnie jeśli jest ona wysoka. Wówczas pomocne są uchwyty do kabiny prysznicowej, których można się przytrzymać. Trzeba je bardzo dobrze zamontować, by nie oberwały się w momencie oparcia i podciągnięcia na nich, muszą wytrzymać ciężar użytkownika. Z tego powodu materiał ich wykonania także powinien być bardzo dobrej jakości – twardy plastik, metal.

Bardzo dobrze, jeśli taki uchwyt do kabiny prysznicowej ma żłobienia lub gumowe nakładki, ponieważ są one pomocne w trakcie wychodzenia spod prysznica – sam metal mógłby stać się śliski w kontakcie z woda i mydłem, a więc niebezpieczny.

Uchwyty do drzwi kabiny prysznicowej

Bardzo ważny jest właściwy uchwyt do kabiny prysznicowej, by bez problemu z obu stron łatwo otwierać drzwi. Musi być wygodny do uchwycenia, nie stawać się śliski pod wpływem wody i nie niszczeć od detergentów.

Dobrym rozwiązaniem są też kabiny bez drzwi, typu walk in. Korzystanie z nich jest wygodne i prostsze, jednakże jeśli wymagane jest wykorzystanie stołka, to może być nieco utrudnione ze względu na podłogę ze spadkiem. Lepiej także nie stosować zasłonek prysznicowych, ponieważ łatwo się w nie zaplątać.

Stołki pod prysznic

Stołki pod prysznic są wygodne dla osób, którym trudność sprawia dłuższe stanie – dzięki nim mogą się spokojnie umyć i wypłukać. Wybierając stołek trzeba zwrócić uwagę na to, by nie ślizgał się za mocno na mokrym brodziku, ale też był lekki i łatwy do przesunięcia/wyjęcia.

Samo ustawienie warto wybrać tak, by korzystając z niego łatwo było sięgnąć do kosmetyków, regulacji wody, ale także uchwytu do kabiny prysznicowej. Na szczęście nie są one montowane na stałe, więc zawsze można poprawić ustawienie.