Niewielki dom – jak zadbać o odpowiednią ilość przestrzeni

Niewielki dom – jak zadbać o odpowiednią ilość przestrzeni

Mały dom może być dla wielu osób sensownym rozwiązaniem problemu mieszkaniowego. Ma on sporo zalet jak niewielkie koszty budowy i utrzymania. Sporym problemem jest natomiast niewielka ilość miejsca wewnątrz, która zmusza mieszkańców do dostosowania swoich życiowych przyzwyczajeń. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Okna narożnikowe – rozwiązanie idealne do małych domów

Jednym z ciekawszych rozwiązań, dzięki którym można uzyskać więcej przestrzeni życiowej w małych domach, jest zastosowanie okien narożnikowych. Dzięki nim znacznie więcej ścian pozostaje wolnych, a jednocześnie do domu wpada odpowiednia ilość światła dziennego. Wolne ściany umożliwiają optymalne rozstawienie mebli, co sprawia, że w domu można czuć się swobodniej.

Okna narożnikowe to oczywiście nie wszystko, o co warto zadbać w niewielkim domu. Duże znaczenie ma rozmieszczenie drzwi wejściowych do poszczególnych pomieszczeń. Najlepiej, jeżeli zlokalizowane są one w taki sposób, by przejście pomiędzy drzwiami a oknem znajdowało się wzdłuż jednej ze ścian, a nie po przekątnej pomieszczenia.

Odpowiednie ustawienie mebli w domu

Bardzo dużo zyskać można też dzięki właściwemu doborowi mebli w domu. W przestrzeniach niewielkich, pod względem użytkowości najlepiej sprawdzają się meble wysokie, w których zmieścić się może sporo rzeczy, a które nie zajmują dużo powierzchni. Aby takie meble nie sprawiły, że pomieszczenia staną się jeszcze bardziej ciasne i przytłaczające warto ustawiać je możliwie blisko kątów, najlepiej po przeciwnej stronie niż okna.

W kuchni rozmieszczenie mebli ma wyjątkowo duże znaczenie. W większości domów znajduje się dość poro mebli kuchennych, które muszą pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy i zapasy jedzenia. Jeżeli nie mamy do dyspozycji dużo przestrzeni, to zdecydowanie najlepiej sprawdzą się meble robione na wymiar, które pozwolą optymalnie wykorzystać dostępne miejsce.

Optyczne zwiększenie ilości przestrzeni we wnętrzach

Warto też pamiętać, że istnieje możliwość optycznego zwiększenia ilości przestrzeni w domu. Oczywiście nie sprawi to, że będzie więcej miejsca, ale pozwoli mieszkańcom czuć się nieco lepiej. Odpowiednio dobierając kolorystykę i odcienie poszczególnych ścian można łatwo sprawić, że wymiary poszczególnych pomieszczeń będą wydawać się inne, niż w rzeczywistości.

Dużo daje też właściwy dobór oświetlenia. Przy odpowiedniej ilości światła małe pomieszczenia nie sprawiają wrażenia przytłaczających. Bardzo polecane są tu żarówki imitujące światło dzienne, które idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach z niewystarczającym dostępem do naturalnego światła słonecznego.