Gruntowne czyszczenie wykładzin dywanowych

Gruntowne czyszczenie wykładzin dywanowych

Jak niewielkim kosztem odmienić wygląd zniszczonych i mało eleganckich podłóg? Oczywiście zasłonić je wykładziną dywanową, której miękkie runo sprawi przyjemność naszym stopom.

Wykładziny podłogowe

Zasadniczo, wykładziny można podzielić na dwie grupy: są to wykładziny z tworzywa sztucznego, których czyszczenie i konserwacja nie nastręcza trudu – wystarczy detergent, woda i odpowiednio chłonny mop, druga grupa to wykładziny dywanowe o runie krótkim, długim lub gładkie. W zależności od długości runa wykładziny są łatwiejsze lub trudniejsze do utrzymania w czystości.

Czyszczenie wykładziny

Proces czyszczenia wykładziny dywanowej przeprowadza się w kilku etapach; pierwszy to dokładne odkurzenie całej powierzchni, celem usunięcia wdeptanego pomiędzy włókna kurzu i innych zanieczyszczeń. Etap drugi to zapoznanie się z procesem pielęgnacji danej wykładziny, zalecanymi środkami do jej czyszczenia i innymi danymi technicznymi. Niektóre wykładziny można czyścić tylko odpowiednimi środkami, inne są przystosowane do prania na mokro z detergentem.

Kolejny etap to zlokalizowanie i nałożenie na najbardziej widoczne lub stare plamy środka czyszczącego, dzięki któremu warstwa zabrudzenia ulegnie rozmiękczeniu, a co za tym idzie – łatwiej będzie ją usunąć. Po takim wstępnym czyszczeniu można przystąpić do gruntownych zabiegów.

Pranie wykładziny na mokro

Czyszczenie wykładziny wodą i detergentem może odbywać się przy pomocy odkurzacza piorącego, jak i ręcznie, przy pomocy odpowiedniej szczotki lub dużej gąbki. Powierzchnię wykładziny można podzielić na sektory, które będą czyszczone osobno co da nam porównanie ze strefą jeszcze niepotraktowaną środkiem piorącym.Po skończonym zabiegu czyszczenia detergentem lub szamponem warto całą powierzchnię wykładziny przetrzeć szmatką zwilżoną czystą wodą, co ułatwi pozbycie się drobin detergentu. Po zakończeniu wszystkich czynności pozostawiamy wykładzinę do wyschnięcia.

Jeśli wykładzina nie może mieć kontaktu z wodą lub ze środkiem piorącym potrzebny będzie specjalny preparat, zawierający środki powierzchniowo czynne. Takie specyfiki można zakupić w sklepach z chemią gospodarczą.