Implementacja systemów RFID w szeroko rozumianej… edukacji

Zdalny odczyt danych za pomocą technologii RFID coraz bardziej zyskuje na popularności. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż technologia ta zapewnia dostęp do coraz to większego spektrum informacji. Wzrost ten sprawia, że w ramach kodu można zapisać coraz więcej danych, w tym dane o charakterze edukacyjnym.

Na początku był odnośnik

Na samym początku swego istnienia „edukacyjne” kody RFID oferowały dostęp do linku, pod którym można było znaleźć całkiem sporo ciekawych informacji. W pewnym sensie zabieg ten przypominał zasadę działania kodów QR, które jednak są dużo bardziej podatne na zewnętrzne uszkodzenia.

Osoba posiadająca smartfon lub tablet mogła łatwo dotrzeć do interesującego pakietu danych. Wystarczyło tylko kliknąć w odpowiedni odnośnik, by – w przypadku zaistnienia połączenia internetowego – móc odczytać wszystkie niezbędne dane. Niestety, rozwiązanie to ogranicza się jedynie do tych miejsc, które zapewniają dostęp do sieci.

Nowoczesne kody RFID

Dziś Systemy rfid są znacznie bardziej złożone. Co więcej, nie wymagają one dostępu do internetowych pakietów danych. Mało tego – sam system nadal nie musi oferować dostępu do szerokiej przestrzeni pamięci. Wręcz przeciwnie – wystarczy tylko wybrać odpowiedni znacznik systemu RFID, by móc cieszyć się dostępem do danych.

Co ciekawe, dane te są zapisane na czytniku. Wybór odpowiedniego kodu sprawia, że uaktywnia się wyłącznie określony plik. Najczęściej ma on postać treści dźwiękowych, które – dzięki wysokiemu poziomowi kompresji – mogą zostać umieszczone w dużych ilościach i to w ograniczonej przestrzeni dyskowej.

Co dalej?

Dziś edukacyjne systemy RFID opierają się głównie na treściach mówionych. Z biegiem czasu – dzięki zwiększonej dostępności do obszernych pamięci – mogą one również mieć formę plików wideo i to w coraz większej rozdzielczości. Nic więc dziwnego, że technologia ta jest coraz częściej stosowana w nowoczesnych narzędziach edukacyjnych.

Z biegiem czasu ewolucja powyższych rozwiązań w kwestii edukacji może osiągnąć jeszcze większy poziom. Wyższa jakość dostępnych danych, krótszy czas uzyskania dostępu, a także wprowadzanie technologii VR to kwestie, które powinny tę ewolucję przyspieszyć.