Nadmierne wypadanie włosów to częsty problem natury estetycznej i zdrowotnej, z którym zmaga się coraz większy odsetek kobiet oraz mężczyzn w różnym wieku. Warto przyjrzeć mu się bliżej w sytuacji, gdy zauważymy, że każdego dnia tracimy więcej niż około 100 włosów. Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów i do kogo należy się udać, aby zdiagnozować tę przypadłość? Jak powstrzymać wypadanie włosów i co zrobić, by je wzmocnić?
Przyczyny wypadania włosów
Określenie przyczyn wypadania włosów jest niezwykle istotne, by móc skutecznie walczyć z tym problemem. Kondycja włosów zależy w dużym stopniu od naszych genów, stanu zdrowia oraz prowadzonego przez nas stylu życia. Co więcej, nagłe wypadnięcie dużej ilości włosów może pojawić się również jako reakcja na stres.
Główne czynniki odpowiedzialne za nadmierne wypadanie włosów to:
- nieodpowiednia dieta, która skutkuje niedoborem mikro- i makroelementów ważnych dla prawidłowego wzrostu włosów (m.in. żelazo i cynk);
zaburzenia hormonalne, w tym m.in. niedoczynność i nadczynność tarczycy, nadmiar androgenów u kobiet (tzw. łysienie androgenowe), spadek estrogenów (np. po menopauzie); - choroby skóry głowy, np. grzybica skóry owłosionej głowy, łojotokowe zapalenie skóry;
- choroby autoimmunologiczne, np. łysienie plackowate, toczeń rumieniowaty układowy;
- przyjmowanie leków, głównie tych stosowanych podczas chemioterapii, środków antykoncepcyjnych i leków przeciwzakrzepowych;
- nieodpowiednia pielęgnacja i stylizacja włosów;
- schorzenia o podłożu psychologicznym.
Diagnostyka nadmiernego wypadania włosów
Osoby, które zauważają u siebie problem nadmiernego wypadania włosów, powinny skonsultować się z trychologiem, który przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, a następnie przechodzi do badania skóry głowy i włosów za pomocą trychoskopu. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz ustala przyczynę dolegliwości i zaleca odpowiedni sposób ich leczenia. W sytuacji, gdy wypadanie włosów ma związek z chorobami lub zaburzeniami hormonalnymi, może on zlecić poszerzenie diagnostyki o konsultacje u innych specjalistów.
Sprawdź również: https://www.gyncentrum.pl/badania-genetyczne
Jak leczyć wypadanie włosów?
Istnieje wiele metod na spowolnienie lub zatrzymanie procesu wypadania włosów, jednak warto pamiętać, że im wcześniej wdrożymy stosowne leczenie, tym większa szansa na jego powodzenie. By powstrzymać proces nadmiernej utraty włosów, należy przede wszystkim ustalić jego przyczynę, a następnie zadbać o stan skóry naszej głowy. W tym celu dobrze jest zastosować odpowiednio dobrany szampon przeciw wypadaniu włosów, który nie tylko chroni przed utratą włosów, ale także wzmacnia je i poprawia ich kondycję. Istotne jest także odżywienie struktury włosa poprzez stosowanie balsamów, masek i wcierek dedykowanych włosom wypadającym.
O piękne, mocne włosy warto zadbać również od wewnątrz poprzez stosowanie zbilansowanej diety, która bogata jest w ważne dla naszego organizmu składniki odżywcze. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich substancji za pomocą diety, warto wdrożyć również odpowiednią suplementację, która wzmocni zarówno skórę głowy, jak i włókna włosowe.