Zawiesia pasowe – czym się charakteryzują?

Pracując w przemyśle często mamy do czynienia z koniecznością podniesienia oraz przeniesienia ciężkich przedmiotów, wówczas stosuje się zawiesia pasowe o różnych parametrach. Dzięki takiemu rozwiązaniu towar można dobrze zabezpieczyć zarówno przed upadkiem, jak i przed zniszczeniem. Na co zatem warto zwrócić uwagę, wybierając zawiesia pasowe?

Dobór odpowiedniego zawiesia pasowego

Dobór odpowiedniego zawiesia pasowego to podstawa bezpieczeństwa, dlatego warto wiedzieć, jak robić to poprawnie. Przede wszystkim należy starannie dopasować tonaż zawiesia oraz szerokość taśmy do wagi elementu, który chcemy podnieść. Ponadto szczególnie przy bardzo ciężkich ładunkach trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że możliwość udźwignięcia danego ciężaru może się zmieniać w zależności od ułożenia zawiesia względem ładunku.

Co ważne, producenci, wychodząc naprzeciw klientom, zastosowali odpowiednie oznaczenia kolorystyczne, dzięki którym po kolorze zawiesia można rozpoznać jego parametry takie jak tonaż, czy szerokość taśmy. Zatem mniejszym tonażem odznaczają się zawiesia w takich kolorach jak fioletowy, zielony, czy żółty, a większym zawiesia w kolorze brązowym, niebieskim i pomarańczowym.

Co należy sprawdzić przed zakupem zawiesia pasowego?

Zawiesia pasowe są bardzo ważnym elementem wielu procedur logistycznych i produkcyjnych, dlatego powinny być dobierane z właściwą rozwagą. Należy zatem zawsze kupować zawiesia pasowe tylko od sprawdzonych producentów z dołączoną instrukcją obsługi oraz certyfikatem potwierdzającym ich wytrzymałość.

Ponieważ od użycia odpowiedniego zawiesia pasowego zależy także zdrowie i życie pracowników produkcyjnych, warto przed zakupem danego modelu zasięgnąć opinii ekspertów lub skorzystać z doradztwa oferowanego przez firmę sprzedającą zawiesia. Wyspecjalizowani pracownicy nie tylko pomogą dobrać nam sprzęt, ale też mogą pokazać jak używać go w sposób poprawny, co będzie miało niebagatelne znaczenie dla ogólnego bezpieczeństwa.

Podsumowując, specjalistyczne zawiesia pasowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, dzięki której z powodzeniem stosowane są do podnoszenia i przenoszenia bardzo ciężkich ładunków. Dlatego warto wybierać tylko dobre jakościowo i sprawdzone oraz odznaczające się odpowiednimi certyfikatami zawiesia pasowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.