Żarówki LED E14 – najważniejsze parametry

Żarówki LED E14 – najważniejsze parametry

Jak scharakteryzować żarówki ledowe E14? Odpowiedź jest prosta – najlepiej zrobić to wykorzystując powszechnie znane jednostki i parametry pracy.

Moc – najważniejsze kryterium

Najważniejszym parametrem żarówek ledowych jest oczywiście ich moc. W przypadku żarówek z gwintem oscyluje ona w okolicach kilku, maksymalnie kilkunastu Wat. Tak niskie zużycie energii wynika z tego, że źródłem światła jest tu dioda LED.

Wielu osobom wciąż trudno zrozumieć, jak jasno świeci żarówka LED E14, biorąc pod uwagę jej moc. Można ją na szczęście – za pomocą prostego przelicznika – porównać do typowych żarówek żarowych. LED o mocy 20 W świeci tak jasno, jak żarówka 100 W.

Barwa światła

Kolejnym, ważnym parametrem, w oparciu o który definiuje się żarówki ledowe e14, jest barwa ich światła. Najlepiej, jeśli jest ona neutralna, czyli zbliżona do barwy światła słonecznego w jasny, bezchmurny dzień.

Zbyt ciepłe światło nie jest polecane osobom, które lubią dużo czytać. Z kolei zimne światło niekorzystnie wpływa na jakość snu. Warto mieć to na względzie wybierając odpowiednią żarówkę ledową z gwintem E14 lub E27.

Rodzaje gwintu

Jak sama nazwa wskazuje, żarówki ledowe E14 mają gwint o mniejszej średnicy. Zajmują one mniej miejsca, gdyż są smuklejsze i mają ciekawe walory dekoracyjne. Żarówki E27 to źródła światła, które kształtem i formą nawiązują do dawnych żarnikowych żarówek.

Reasumując, żarówkę ze źródłem światła LED można opisać głównie na podstawie jej barwy światła, mocy i konstrukcji. Mając wiedzę na temat tych trzech czynników, można łatwo wybrać żarówkę do swoich potrzeb.