Flebologia – czym się zajmuje?

Flebologia – czym się zajmuje?

Medycyna jeszcze do niedawna traktowała żyły po macoszemu. Dziś – na szczęście – uważa się je za bardzo ważny element ludzkiego organizmu. Skutkiem tego powstał jakiś czas temu osobny dział medycyny, zwany flebologią. Czym zatem może zajmować się hipotetyczna Klinika flebologii wrocław?

Zapobieganie to podstawa

Celem flebologii jest przede wszystkim zapobieganie poważnym chorobom żył. Jedną z nich jest miażdżyca, która polega na zapchaniu ich światła lipidami, a co za tym idzie – na stopniowym niszczeniu żył i martwicy tkanek. Jak zapobiegać takim chorobom? Proces ten warto rozpocząć od dokładnego monitorowania swojego ciała. Każdy, nawet najmniejszy ból, pojawiające się żylaki, a także mrowienie kończyn to najpoważniejsze objawy, które z biegiem czasu mogą przerodzić się w poważne choroby żył i innych, odżywianych dzięki nim tkankom.

Leczenie wielopłaszczyznowe

Flebologia to nie tylko zapobieganie. To także leczenie, które w przypadku żył ma charakter wielopłaszczyznowy. Usuwanie żylaków Wrocław to pierwszy etap tego leczenia. W jego trakcie usuwane są zniszczone żyły, które nie tylko nieładnie wyglądają, ale też mogą w przyszłości stać się źródłem chorób zakaźnych i zapalnych. Nie można zapominać, że żylak to po prostu źle funkcjonująca żyła, która wypełnia się krwią i może być źródłem zarazków, stanów zapalnych itd.

Jak jeszcze leczyć żyły?

Leczenie żył Wrocław to także ich udrażnianie. W wielu przypadkach wystarczą do tego leki, które rozpuszczają lipidy i zmniejszają ryzyko wystąpienia zakrzepów. Czasem jednak potrzeba bardziej zaawansowanych metod leczenia, w tym chirurgicznego udrażniania żył. Proces ten wymaga olbrzymiej precyzji, gdyż uszkodzona żyła nie tylko musi zostać właściwie zregenerowana, ale też oczyszczona, aby nie powstawałyby w niej niebezpieczne zakrzepy.

Flebologia a inne dziedziny medycyny

W Polsce funkcjonuje klinika flebologii we Wrocławiu, której specjaliści nie tylko zajmują się żyłami, ale też są uznanymi chirurgami. Coraz częściej leczenie żył we Wrocławiu (i nie tylko) jest powiązane z dietetyką. O flebologii mogą też powiedzieć co nieco fizjoterapeuci, którzy na co dzień zajmują się skutkami chorób żylnych.

Podsumowując, flebologia to nie tylko leczenie żył we Wrocławiu. To skomplikowana dziedzina nauki, która w ostatnich latach zyskała na popularności.