Czy obsługa domowego EKG jest prosta?

DR EKG - doktoreg (1).jpg

Minęły czasy, kiedy trzeba było umawiać się do lekarza, aby zmierzyć sobie ciśnienie czy zrobić badanie EKG. Producenci oferują szeroką gamę sprzętów medycznych do użytku domowego. W ostatnim czasie na rynku pojawił się domowy elektrokardiogram. Jak się go obsługuje? Komu może się przydać?

Jak działa domowe urządzenie do badania serca?

Ciężko jest sobie wyobrazić domowe EKG. W szpitalach używane są dość duże urządzenia, które obsługuje wyspecjalizowany personel. Jednak technologia jest na tyle rozwinięta, że każdy sprzęt można zminimalizować. Domowy elektrokardiogram działa tak samo, jak sprzęt używany w szpitalach. Jest on dużo mniejszy, a jedynie wyniki nie są dostępne w wersji papierowej.

Domowy elektrokardiogram ma elektrody, które należy przyłożyć do ciała. Bardzo ważne jest to, aby przed użyciem dokładnie zapoznać się ze specyfikacją i instrukcją zamieszczoną przez producenta. Taki sprzęt nie może być używany przez osoby ze wszczepionym rozrusznikiem. Wyniki można sprawdzić na telefonie lub tablecie po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji.

Komu przyda się domowe EKG?

Urządzenie do monitorowania pracy serca przyda się każdej osobie, która ma różne dolegliwości zdrowotne. Ten sprzęt jest polecany szczególnie dla tych, którzy przebyli już kiedyś zawał, mają arytmię lub inne zaburzenia związane z pracą serca. Domowy elektrokardiogram to też dobry wybór dla starszych osób, które są narażone na zawał lub choroby układu sercowo-naczyniowego.

Z racji tego, że takie urządzenie nie kosztuje dużo, to też sportowcy powinni mieć go w domu. Dzięki temu można na bieżąco monitorować stan zdrowia i w razie problemów szybko zareagować. To pomoże zapobiec wielu schorzeniom, które czasami są zbyt późno wykrywane.

Jak wybrać dobrej klasy domowy elektrokardiogram?

Urządzenia do domowej kontroli pracy serca dostępne są w sklepach medycznych, aptekach, a także na portalach sprzedażowych. Na pewno warto wybrać taki model, który jest wyprodukowany przez renomowaną markę.

Domowe EKG powinno mieć stosowne certyfikaty, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania i dają pewność, że wyniki są wiarygodne. Na pewno wyznacznikiem nie powinna być cena, a jakość. Warto zapoznać się przed zakupem z opiniami i rekomendacjami.