Jak chronić się przed słońcem w mieszkaniu?

Gdy turysta z klimatu mocno umiarkowanego po raz pierwszy wjeżdża do któregoś z państw położonych nad Morzem Śródziemnym pierwsze co go uderza, i to często negatywnie, to budynki mieszkalne z oknami całkowicie zasłoniętymi okiennicami lub żaluzjami. Sprawiają one nieco przygnębiające wrażenie, szczególnie gdy okolica wokół nie należy do najbardziej urodziwych. Jednak wystarczy, że turysta spędzi kilka dni w środku lata w jednym z tych miejsc, szybko zaczyna rozumieć przyczynę takiego wyglądu.

Gdy słońce operuje latem najsilniej

W upalne lato bardzo duża część ciepła wnika do mieszkań przez okna. Na szczęście jest kilka sposobów na uchronienie mieszkania przed wewnętrzną duchotą i wysoką temperaturą. A wszystkie te sposoby pochodzą z doświadczeń mieszkańców żyjących w państwach, gdzie lato trwa co najmniej 6 miesięcy a temperatura nigdy nie spada.

Ze zjawiskiem uciążliwego ciepła w mieszkaniu najlepiej walczyć zasłaniając szczelnie okna żaluzjami, roletami a nawet zwykłymi zasłonami. Najważniejsze, by pamiętać, że bez względu na to jaki sposób się wybierze, zastosować go także w dzień, pomimo czasem uciążliwych ciemności. Cała tajemnica śródziemnomorskich technik polega na tym, by w nocy zapewnić dopływ chłodniejszego powietrza do domu, czyli nie zamykać szczelnie okien. Chłodne, nocne powietrze, a szczególnie to o świcie powinno schłodzić atmosferę w domu czy mieszkaniu. I cała sztuka polega na tym, aby utrzymać tę temperaturę jak najdłużej zasłaniając okna okiennicami czy żaluzjami.

Zewnętrzne rolety

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę wnętrza mieszkania przed słońcem są rolety zewnętrzne. Przylegając ściśle do elewacji budynku nie dopuszczają promieni słonecznych do wnętrza i skutecznie zatrzymują chłodniejsze poranne powietrze. „Roletami zewnętrznymi można sterować zdalnie i to wszystkimi łącznie lub każdą z osobna. A poza tym są one też skuteczną obroną przed złodziejami” – podkreśla Marcin Surma z www.systemysurma.pl. Poza tym sprawdzają się idealnie zarówno latem jak i zimą. Chronią pomieszczenia przed utratą ciepła zimą i stanowią barierę przed przepływem zimna z zewnątrz. A wszystko to za sprawą tworzącej się poduszki powietrznej pomiędzy oknem a opuszczoną roletą.

Markizy równie skuteczne

Podobnie jak rolety zewnętrzne markizy również odbijają promienie słońca jeszcze zanim dotrą one do szyby i ją nagrzeją. Dzięki temu są tak skuteczne i praktyczne nawet w najbardziej gorące dni lata. Największą zaletą markiz jest to, że blokują promienie słoneczne, ale przepuszczają światło na tyle, że wewnątrz można swobodnie funkcjonować.

Wykorzystując wszelkiego rodzaju żaluzje, markizy czy rolety zawsze trzeba pamiętać, że w naszym klimacie lato trwa bardzo krótko a słońce sprzyja naszym domom ogrzewając mury i wybijając bakterie.