Jaką kartę kredytową wybrać i dlaczego warto ją posiadać?

Niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie życia bez karty kredytowej. Bardzo często w momencie, gdy nie posiadamy odpowiednich środków finansowych możemy szybko skorzystać z karty kredytowej, aby kupić to co właśnie potrzebujemy. Jest to wtedy bardzo duża korzyść, ponieważ nie musimy korzystać z innych źródeł finansowych takich jak na przykład pożyczki.

Jak działa karta kredytowa, a jak debetowa?

Karta kredytowa różni się tym od karty debetowej, że na karcie kredytowej możemy w dowolnym momencie zaciągnąć kredyt na określoną kwotę. Natomiast w przypadku karty debetowej możemy jedynie płacić w dowolnym punkcie zakupowym tylko i wyłącznie z własnych środków zgromadzonych na koncie bankowym.

Limit jaki nam przysługuje możemy sobie ustalić samodzielnie lub bank ustala go nam w momencie, gdy mamy odpowiednie wpływy na konto bankowe z wynagrodzenia czy też z działalności gospodarczej. Im wyższe mamy wpływu, tym większy limit na karcie kredytowej będziemy mogli otrzymać.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowej?

Oczywiście najważniejszym dla nas czynnikiem jest opłata za wydanie karty oraz koszty i utrzymania. Niektóre banki wydają karty kredytowe bezpłatnie, a opłaty pobierają dopiero po roku jej użytkowania.

Często również bank, który wydaje nam kartę kredytową proponuję nam warunki takie, że musimy na przykład dokonać danego miesiąca odpowiednią liczbę transakcji, czy też suma transakcji, jakie dokonamy za pomocą karty kredytowej musi wynosić daną kwotę. Wtedy po spełnieniu tych warunków nasza karta kredytowa będzie bezpłatna.

Kolejnym ważnym czynnikiem, na jaki musimy spojrzeć jest wysokość oprocentowania danej karty kredytowej. Każdy bank ma własne oprocentowanie i najlepiej samodzielnie zapoznać się z proponowanymi warunkami.

Bardzo często jest również tak, że możemy pożyczyć pieniądze na określoną liczbę dni na przykład 30 lub 60 i jeżeli w tym terminie spłacimy nasze zobowiązanie, to nie będziemy musieli dodatkowo płacić żadnych odsetek.

Jeszcze jednym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest ubezpieczenie karty. Wiele osób zapomina o tym, ale w przypadku gdy zgubimy naszą kartę w kraju lub za granicą i ktoś jej użyje, a my nie mamy wykupionego ubezpieczenia to możemy stracić sporą część pieniędzy.

Dlatego w takiej sytuacji warto porozmawiać z konsultantem banku, który podpowie nam czy karta jest ubezpieczona, czy być może będziemy musieli wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Warto również co jakiś czas przejrzeć dokonane transakcji na karcie i w przypadku gdy będzie już zbliżał się termin płatności to warto jeszcze co najmniej 2-3 dni przed terminem dokonać odpowiedniej spłaty, aby uniknąć niepotrzebnych odsetek. Po wyznaczonym terminie bank zacznie nam naliczać należne odsetki, których warto uniknąć.