Wybór kołdry idealnej – nad czym warto się zastanowić?

Wybór kołdry idealnej – nad czym warto się zastanowić?

Aby podczas kupowania kołdry mieć stuprocentową pewność, że wybrało się coś wartościowego, należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Podstawowymi kryteriami wyboru są na pewno rozmiar (najbardziej uniwersalne są tutaj kołdry 160×200), typ wypełnienia, ale też i – ewentualnie – antyalergiczny skład.

1 – typ wypełnienia

Standardowym wypełnieniem dla wielu kołder jest puch, będący materiałem naturalnym. Do jego zalet należy zaliczyć lekkość, przepuszczalność powietrza i to, że można go używać cały rok.

Podobnie sprawdza się pierz, choć on nieco gorzej radzi sobie z zabezpieczaniem ciała przed zimnem. Trzeba też mieć na uwadze to, że może wywoływać reakcje alergiczne.

W przypadku gdy szuka się kołder 160×200 na zimę, warta rozważenia staje się wełna. Tworzy ona wypełnienie o właściwościach zdrowotnych, które doskonale izoluje przed chłodem, ale zarazem nie przegrzewa ciała.

2 – rozmiar

Właściwy rozmiar dla kołdry bardzo łatwo można wyznaczyć na podstawie wymiarów używanego materaca. Standardem dla łóżek pojedynczych są wymiary 90×200 cm lub 140×200 cm, a dla łóżek podwójnych 160×200 cm lub 180×200 cm.

Do większości łóżek pojedynczych pasuje więc pościel o wymiarach 140×200 cm. Warto też rozważyć zakup nieco większej kołdry 160×200, pod którą może spać się ciut wygodniej, z uwagi na jej większą powierzchnię i też szansę na jeszcze lepsze przykrycie całego ciała (jest to szczególnie ważne zimą).

Na materace podwójne będą z kolei pasować kołdry o większych wymiarach. W idealnej dużej kołdrze oba parametry (długość i szerokość) znajdą się na skali wartości od 200 cm do 220 cm.

3 – antyalergiczne warianty

W przypadku gdy jednak jest się uczulonym na wypełnienia typowo naturalne, trzeba poszukać dla siebie jakiejś alternatywy pod postacią kołder 160×200 przyjaznych alergikom.

Ciekawymi propozycjami będą tutaj kołdry kukurydziane oraz bambusowe. Co prawda one również charakteryzują się naturalnym wypełnieniem, jednakże w ich przypadku możliwe staje się zapewnienie im właściwości antybakteryjnych i antyalergicznych, dzięki którym kołdry nie będą sprzyjać rozwojowi alergii.

Najbezpieczniejszym wyborem dla większości alergików staje się jednak kołdra syntetyczna. Wykonana w pełni z odpowiedniego syntetycznego materiału nie jest w stanie wywoływać ani alergii, ani reakcji uczuleniowych.