Prawidłowa sterylizacja narzędzi w gabinecie kosmetycznym

Prawidłowa sterylizacja narzędzi w gabinecie kosmetycznym

Nowo utworzone procedury sanitarne doprowadziły do tego, że gabinety kosmetyczne zaczęły podlegać niemalże tak samo surowym wymogom co gabinety lekarskie. Obecnie niezbędnikiem większości gabinetów będzie więc autoklaw kosmetyczny. To sprzęt pozwalający na sterylizację narzędzi, bez której nie ma mowy o dbaniu o bezpieczeństwo pacjenta.

Czy wszystkie narzędzia muszą być sterylizowane?

Przepisy wskazują na to, iż sterylizacji powinny być poddawane wszystkie elementy wyposażenia gabinetu kosmetycznego, które w jakikolwiek sposób mogłyby przyczynić się do przeniknięcia bakterii bądź wirusów do organizmu pacjenta. Najczęściej chodzi tu o narzędzia mające bezpośredni kontakt z tkankami występującymi pod skórą.

Przykładem narzędzi kosmetycznych, które powinny być sterylizowane za pomocą autoklawu kosmetycznego, będą m.in. cążki oraz nożyczki. Z kolei przedmioty takie jak pilniki czy maszynki powinny być używane wyłącznie jednokrotnie, a po każdym pacjencie wymieniane na nowe.

W jaki sposób sterylizować narzędzia?

Sposobów na zadbanie o bezpieczeństwo narzędzi jest kilka, jednakże najlepszy z nich opiera swoje działanie na właściwościach autoklawu kosmetycznego, czyli urządzenia umożliwiającego nowoczesną sterylizację parową. Nieco bardziej specjalistycznymi urządzeniami są natomiast sterylizatory plazmowe, jednak one bywają droższe i trudniej dostępne.

W przypadku gdy gabinet kosmetyczny jest na tyle mały, iż nie jest w stanie pomieścić nawet średniej lub małej wielkości autoklawu, zawsze można zdecydować się na sterylizację narzędzi w zewnętrznej placówce, do której regularnie będzie się po prostu dostarczać wszystkie używane sprzęty i przyrządy.

Dlaczego prawidłowa sterylizacja jest aż tak istotna?

Bezpieczeństwo pacjenta i jego zdrowie zawsze powinny być stawiane na pierwszym miejscu, dlatego w trakcie wykonywania jakichkolwiek zabiegów nie wolno dopuścić do sytuacji, w której zaistniałoby ryzyko, iż do organizmu pacjenta przedostałyby się obce mikroorganizmy – bakterie czy wirusy.

Autoklaw kosmetyczny bądź sterylizator to sprzęty, które dbają o dobro klienta. Jego osobista chęć poprawienia wyglądu zewnętrznego z pomocą zabiegów kosmetycznych w żadnym wypadku nie może doprowadzić u niego do wystąpienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych, zwłaszcza z powodu zaniedbań, których dopuściłby się gabinet kosmetyczny.