Dieta niskokaloryczna – poznaj jej najważniejsze zasady i skutki

Osoby zastanawiające się nad tym, jak pozbyć się nadmiaru kilogramów, przeważnie są dziś świadome tego, że skuteczność „diet cud” jest wątpliwa. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wtedy, gdy w grę wchodzi dieta niskokaloryczna. Warto zapoznać się więc z jej zasadami i przekonać się o tym, na ile potrafi być skuteczna.

Najważniejsze zasady diet niskokalorycznych

Diety niskokaloryczne to dość duża grupa. Możemy natknąć się więc zarówno na jadłospisy tworzone z myślą o kobietach, jak i na te, które powinny zainteresować przede wszystkim mężczyzn pracujących fizycznie. Duża różnorodność diet nie oznacza jednak, że każda z nich bazuje na innych założeniach. Ich znakiem rozpoznawczym niezmiennie pozostaje to, że można liczyć dzięki nim na deficyt energii, ten zaś umożliwia tracenie na wadze.Osoby zainteresowane dietami niskokalorycznymi zwykle koncentrują się na ich jadłospisach oraz na przestrzeganiu założeń, na jakich opierają się zalecenia żywieniowe. Warto jednak pamiętać o tym, że dieta niskokaloryczna nie jest rozwiązaniem sprawdzającym się znakomicie bez przywiązywania odpowiednio dużej wagi do aktywności fizycznej. Jeśli ma być skuteczna, skromne kalorycznie posiłki należy uzupełniać o zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.

Co jeść i na co liczyć?

Wśród różnic, z jakimi mamy do czynienia w przypadku diet niskokalorycznych, na szczególne podkreślenie zasługuje ta, która odnosi się do samego ich składu. Przeważnie menu w takiej diecie zakłada, że około 25 procent energii będzie dostarczana organizmowi dzięki białku, 65 procent dzięki węglowodanom, a pozostałe 10 procent – dzięki tłuszczom. Warto jednak pamiętać, że proporcje te mogą się zmieniać także dlatego, że wymaga tego troska o zdrowie pacjentów.Bez względu jednak na to, z jaką opcją mamy do czynienia, dieta niskokaloryczna zwykle gwarantuje utratę od 0,5 do 1 kilograma tygodniowo. Oczywiście, tempo gubienia wagi nie zawsze jest takie samo. Najszybciej chudnie się w pierwszych tygodniach diety, co, przynajmniej częściowo, jest wynikiem dużej utraty wody. Z czasem tempo spada, znacząco poprawia się jednak samopoczucie osoby odchudzającej się. I choć mamy do czynienia z dietami dość bezpiecznymi, również w ich przypadku zwraca się uwagę na to, że powinny być stosowane jedynie przez ograniczony czas, pod kontrolą lekarza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.