Zastosowanie autoklawów medycznych

Sterylizacja to najskuteczniejszy sposób na usunięcie wszelkiego rodzaju mikroorganizmów z powierzchni narzędzi używanych do wykonywania różnego rodzaju zabiegów. Podczas sterylizacji giną wszelkie bakterie, wirusy oraz grzyby.

Co to są autoklawy medyczne?

To specjalistyczne urządzenia do przeprowadzania sterylizacji narzędzi i różnych produktów. Efektem jest ich wyjałowienie i uzyskanie przedmiotów zupełnie czystych biologicznie. Autoklawy różnią się pojemnością, ale zasada ich działania jest bardzo podobna.

Autoklaw składa się ze wzmocnionego pojemnika oraz hermetycznej pokrywy z zaworem ciśnieniowym, który zabezpiecza autoklaw przed rozsadzeniem w przypadku nadmiernego ciśnienia. Autoklaw posiada grzałkę do podgrzewania wody, termometr oraz manometr do mierzenia ciśnienia. Autoklawy najwyższej klasy posiadają także pompy próżniowe, które umożliwiają uzyskanie wyższej temperatury i ciśnienia,

Zastosowanie autoklawów

Autoklawy medyczne kojarzą się głównie ze szpitalami oraz gabinetami stomatologicznymi, ale ich zastosowanie jest znacznie szersze. Zgodnie z zalecaniami Sanepidu muszą być stosowane tam, gdzie może dojść do uszkodzenia tkanki skórnej i ewentualnego zakażenia. Z tego względu używane są w gabinetach weterynaryjnych, kosmetycznych, tatuażu, piercingu, salonach fryzjerskich oraz klinikach medycyny estetycznej.

W autoklawach można sterylizować nie tylko narzędzia, ale także ciecze lub inne produkty, dlatego wykorzystywane są w wielu branżach. Korzystają z nich laboratoria mikrobiologiczne, biochemiczne, chemiczne. Spotkać można je także w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym.

Rodzaje autoklawów

Autoklawy różnią się wielkością oraz pojemnością, ale przede wszystkim różnią się funkcjami i przeznaczeniem. Z tego względu zostały podzielone na trzy klasy: B, S, N.

Najwyższą klasą jest klasa B. Dodatkowo wyposażone są w pompę próżniową, która w kilku frakcjach usuwa skażone powietrze, w jego miejsce pojawia się para wodna. Stosowane są do sterylizacji narzędzi o skomplikowanej budowie lub porowatej powierzchni.

Autoklawy klasy S to klasa średnia, posiadają tylko jedną frakcję próżniową. Można w nich sterylizować narzędzia o różnych powierzchniach, ale nieskomplikowanej budowie.

Najniższą klasę posiadają autoklawy S, w których można sterylizować tylko bardzo proste narzędzia. W praktyce pełnią funkcję pomocniczą.